| Management number | 209125666 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209125666 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Why choose the VOLENTEX Tablet? The VOLENTEX tablet build-in high performanced octa core processor and Android system, With its bright 10.1-inch screen, colorful bumper case, and long-lasting battery. It delivers the perfect mix of power, portability, and performance - games run flawlessly, web pages loads quicker and apps runs more efficiently. Free thousands of apps, What you need to do is Just logging into Google Play Store and download free Android apps. The VOLENTEX tablet for kids, It still leaning and growing in pleasure and one of the best gifts for children this Christmas & Holiday season. By building parental controls, parents can manage apps and time by setting multiplication formulas or PIN codes. Live US local customer service and tech support. Frequently updated firmware guarantees customer satisfaction. Specification -Type: Tablet PC -Processor: A523 Octa-Core 1.5GHz -Operating System: ANDROID 15 System-Display: 10.1 inch 1280*800 HD -Memory: 128 GB storage, 8GB RAM -Expansion card: Maximum support 1TB (TF memory card) -Dual Camera: 2MP front, 8MP rear -Audio: built-in microphone, built-in speaker -Battery: 8000mAh -Functional support: navigation Bluetooth WIFI camera, etc. -Language: Multinational languages -Power Adaptor: AC input 110V-240V;DC output 5V/1.5A-2A What's in the box? 1 x VOLENTEX 10.1 inch tablet PC 1 x Charger 1 x User Manual 1 x USB Cable 1 x Screen film 1 x Kid-Proof Case 1x annimal card
| Brand | VOLENTEX |
|---|---|
| Color | Pink |
| Frame Rate | [60-120] fps |
| Generation | 4th Generation |
| Model Name | L10 |
| Model Year | 2025 |
| Screen Size | 10 Inches |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | VOLENTEX |
| Model Number | L10 |
| Battery Power | 3600 Milliamp Hours |
| BuiltIn Media | VOLENTEX 10.1 inch tablet PC, Charger, User Manual, USB Cable, Screen Film, Kid-Proof Case, Animal Card |
| Warranty Type | Quality Warranty |
| Headphones Jack | 3.5 mm |
| Processor Brand | Allwinner |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | ARM |
| Battery Capacity | 5 Amp Hours |
| CPU Model Number | A523 |
| Operating System | Android |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Native Resolution | 1024x600 |
| Wireless Provider | 3 |
| Camera Description | Front, Rear |
| Compatible Devices | Headphones |
| Hardware Interface | USB Type C |
| Cellular Technology | WIFI |
| Speaker Description | built-in speaker |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Battery Average Life | 6 Hours |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Microphone, Touchscreen |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 1 Year Warranty Against Manufacturer Defects |
| Wireless Compability | 802.11n |
| Age Range Description | Kid |
| Processor Description | Allwinner A523 Octa Core |
| Memory Slots Available | 1 |
| Supported Audio Format | MP3 |
| CPU Model Speed Maximum | 2 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Photo Sensor Resolution | 2 Pixels |
| Video Capture Resolution | HD 800p |
| Specific Uses For Product | children's education, kids entertainment, parental control, child protection |
| Display Resolution Maximum | 1280 x 800 Pixels |
| Front Photo Sensor Resolution | 2 MP |
| LithiumBattery Energy Content | 9.25 Watt Hours |
| Number of Rear Facing Cameras | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 9.7"L x 6.5"W x 0.5"Th |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 1 TB |
| Other Special Features of the Product | Expandable Storage |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 8 MP |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form