| Management number | 209112195 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $189.78 | Model Number | 209112195 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Mini PC Dell OptiPlex 3060 Description:Dell OptiPlex 3060 mini computer is a fast,smooth & power-saving mini PC. This mini pc is Pre-installed with the Windows 11 Professional operating system. Microsoft has re-imagined how the PC should work for you & with your business. Mini PC windows 11 was equip powerful Intel Hexa Core i7-8700T 2.4GHz Turbo 4.0GHz & integrated Intel UHD Graphics 630 graphic, make this Dell optiplex micro computer possible to connect dual monitor for boost your multi-tasking. Moreover, this Dell micro pc i7 desktop comes with 32GB DDR4 Ram,512GB M.2 NVMe SSD to store important files & applications, support more faster Boot speed & faster storage rates. Furthermore ,rich interfaces on this mini computer windows 11 Dell desktop i7 easily connect mouse, keyboard & other devices like TV,monitor,printer etc. suitable for both work from home,business computing & HTPC. Mini Computer OptiPlex 3060 Specifications: CPU: Intel 6 Core i7-8700T 2.4Ghz CPU Cache: 12 MB Core: 6 Core Threads: 12 Threads Operating system :Windows 11 Professional Memory: 32GB DDR4 Hard Drive: 512GB NVMe M.2 SSD Video Graphic Card: Intel UHD Graphics 630 USB 3.0 Ports: 4 Display Port: 1 HDMI Port: 1 RJ-45 port: 1 WIFI:Intel AX210 Built-in WIFI 6E( WIFI Technology)Please remember only order from TITAN ITAD to get a mini pc with AX210 Built-in WIFI Mouse/Keyboard:Brand new wireless touch keyboard Dimension: 7.2''x7''x1.4'' Weight:3.2lbs What will you get : 1xMini Computer1xnew wireless touch keyboardTechinical Support
| UPC | 732404033031 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell OptiPlex 3060 Mini PC |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | i7-8700T 2.40GHz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Model Number | OptiPlex 3060 Micro |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard, Monitor, Mouse |
| Item Dimensions | 7.5 x 1.5 x 7.2 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 6 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i7-8700T |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Compatible Devices | Keyboard, Mouse, Television, Monitor, Printer |
| Additional Features | Mini pc |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | wireless touch keyboard |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 90 days warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 4 GHz |
| Connectivity Technology | HDMI, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840 x 2160 pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
| Total Expansion Slots Quantity | 1 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form