| Management number | 209113600 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $459.60 | Model Number | 209113600 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell OptiPlex 3000 Micro Form Factor Desktop ComputerOperating SystemWindows 11 Pro (64-bit) ChipsetIntel B660ProcessorIntel Core i7-12700 (12th Gen)CPU SocketLGA 1700 CPU2.1 to 4.9 GHz Performance 12-CoreL3 Cache25 MBGraphics TypeIntegratedGPUIntel UHD Graphics 770Memory Type3200 MHz DDR4Optical DriveNoneI/O Ports4 x USB Type-A (USB 3.1 / USB 3.2 Gen 1)2 x USB Type-A (USB 2.0)1 x DisplayPort 1.4a1 x HDMI 2.0b1 x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output Ethernet1 x RJ45 (Gigabit)Wi-FiWi-Fi 6 (802.11ax); Dual-Band (2.4 & 5 GHz)MU-MIMO Support2 x 2 BluetoothBluetooth 5.2KeyboardUSB Chiclet Full-Size Keyboard with Number PadPointing DeviceUSB Mouse
| UPC | 884116046172 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell OptiPlex 3000 |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Item Weight | 29 Pounds |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell, Inc. |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | OptiPlex 3000 |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | A/C Adapter, Keyboard, Mouse |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 29 x 29 x 29 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type B - 3 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 2.1 GHz |
| Total Usb Ports | 6 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 12th Gen Intel Core i7-12700 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Socket | FCLGA1700 |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 770 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Full-Size |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1-Year Manufacturer Warranty, 2-Year Warranty by Techno Intelligence |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 1 TB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 2 |
| Specific Uses For Product | Business, Education, Everyday Use |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form