| Management number | 209118675 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $68.50 | Model Number | 209118675 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Key Specifications:Model: Dell OptiPlex 3060 Mini PCProcessor: Intel Core i3-8100T (Quad-Core, 4 Cores / 4 Threads, 3.1GHz Base, no Turbo Boost)Memory: 8GB DDR4 RAMStorage: 256GB Solid State Drive (SSD)Operating System: Windows 11 Pro (Activated)Graphics: Integrated Intel UHD Graphics 630Wireless Connectivity: Wi-Fi & Bluetooth (Built-in)Ports: One USB 2.0 port; Four USB 3.1 Gen 1 ports; DisplayPort; HDMI 1.4; One RJ-45 connector; Headset port/Universal audio jack port; One line-out port.Keyboard & Mouse: Included Keyboard and MouseWhat's in the Box:Dell OptiPlex 3060 Mini Desktop ComputerPower CableKeyboard & Mouse
| UPC | 799787175888 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | OptiPlex 3060 mini |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | OptiPlex 3060 mini |
| Video Output | DisplayPort, HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Total Usb Ports | 5 |
| CPU Model Number | Core i3 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i3-8100T |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet, HDMI, USB |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Full-size, Wired Keyboard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 90 days |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form