| Management number | 209071175 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209071175 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Basic ParametersProduct Type:Business ComputerProcessorCPU Series:Intel Core i5 6th Generation SeriesCPU Model:Intel Core i5 6500CPU Frequency:2.5GHzMaximum Core Frequency:3.1GHzBus Specification:DMI 8 GT/sCache:L3 6MBCore Codename:SkylakeNumber of Cores/Threads:4 Cores/4 ThreadsProcess:14nmStorageMemory Capacity:16GBMemory Type:DDR4Hard Disk Capacity:256GBHard Disk Description:7200 RPMGraphics CardGraphics card type: integrated graphicsGraphics chip:Intel GMA HD 530Memory Capacity:Shared Memory CapacityNetworkingWireless Network Card:Support 802.11b/g/n wireless protocolsWired Network Card:1000Mbps Ethernet cardI/O InterfaceData Interface 5×USB2.0, 6×USB3.0Audio Interface Headphone Output Interface, Microphone Input InterfaceVideo Interface HDMI, DisplayPort, VGA (optional)Network Interface RJ45 (Network Interface)Other interfaces Power connector, PS/2, COM serial port, UAJ interfaceExpansion Slot 1×PCIe x16, 1×PCIe x4, 1×M.2
| UPC | 637609805240 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell OptiPlex 5050 SFF |
| Model Year | 2015 |
| Style Name | Minimalist |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | Dell OptiPlex 5050 SFF |
| Video Output | HDMI, DisplayPort, VGA |
| BuiltIn Media | Mouse |
| Cooling Method | Air |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2.5 GHz |
| Total Usb Ports | 11 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core i5-6500T |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | Socket AM2+ |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Specification Met | Meets general industry standards |
| Compatible Devices | External Storage Drive, Headphone, Keyboard, Monitor, Mouse, Printer, Projector, Speaker, Television |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet, HDMI, Headphone, PS/2, USB 2.0, USB 3.0, VGA |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel GMA HD 530 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | wired full-size |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days |
| Wireless Compability | 802.11b, 802.11g, 802.11n |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | HDMI, DisplayPort, VGA |
| CPU Model Speed Maximum | 3.1 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 16 GB |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Total Expansion Slots Quantity | 3 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form