| Management number | 209113652 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $88.00 | Model Number | 209113652 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell OptiPlex 5060 Micro Desktop Computer | Hexa Core Intel i5 (3.2) | 8GB DDR4 RAM | 250GB SSD Solid State | Windows 11 Professional | Home or Office PC (Renewed)
| UPC | 698869757090 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Optiplex 5060 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | Minimalist |
| Item Weight | 4.1 Pounds |
| Screen Size | 21.5 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED or LCD |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Model Number | 5060 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Item Dimensions | 7.1 x 1.3 x 7 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| Total Usb Ports | 5 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-8500 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core i5 |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Hardware Interface | USB |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | QWERTY layout |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Hard Disk Description | 250GB SSD Solid State |
| Video Output Interface | HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 3.2 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet, LAN, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 250 GB |
| Display Resolution Maximum | 3840 x 2160 pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 9 MB |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form