| Management number | 209092260 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $148.44 | Model Number | 209092260 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Product Description:The OptiPlex 7060 has an adaptable, compact design that allows you to maximize your environment by conveniently fitting into your workspace. This windows 11 pro desktop suitable for both home and business computing. The 8th generation Intel Core i5 processor provides ample speed while the slim and unimposing desktop case make it a great fit for an office PC.Product Specifications: CPU: Intel Hexa 6 Core i7-8700 3.20Ghz up to 4.60GHz,6 cores,12 threads CPU Cache: 12 MB Operating system :Windows 11 Professional Memory: 16GB DDR4 Hard Drive: 512GB NVMe M.2 SSD Video Graphic Card: Intel UHD Graphics 630 USB 3.1 Gen 1 Ports: 5USB 3.1 Type-C Ports: 1 USB 2.0 Ports: 4 Display Port: 2 RJ-45 port: 1 Optical Drive: DVD-RW WIFI & Bluetooth:Built-in WIFI 6E & Bluetooth 5.2 Mouse/Keyboard:Wireless Keyboard & Mouse Dimension: 11.4" x 3.6" x 11.5" Weight:15lbs Package Included: 1 x Computer1 x DP to HDMI Adapter1 x Wireless keyboard & wireless mouse 1 x TJJ large mouse pad(The color of the TJJ mouse pad is shipped randomly)
| UPC | 754525161448 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Optiplex 7060 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | i7-8700 3.20GHz |
| Item Weight | 15 Pounds |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 18 x 14 x 6 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| Total Usb Ports | 9 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 8700 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Description | Integrated |
| Keyboard Description | QWERTY layout |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | DVD-RW |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840 x 2160 pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 12 MB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form