| Management number | 209092741 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $139.13 | Model Number | 209092741 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
1
| UPC | 732404034052 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Model Name | Dell OptiPlex 9020 SFF |
| Model Year | 2014 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | i7-4790 3.60GHz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Model Number | OptiPlex 9020 |
| Video Output | DisplayPort, VGA |
| BuiltIn Media | DVD-RW |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 18 x 14 x 6 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 3.6 GHz |
| Total Usb Ports | 10 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i7-4790 |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Socket | LGA 1150 |
| Graphics Card Ram | 2 GB |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet, HDMI, USB, VGA |
| Additional Features | Wifi |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Standard Wired Keyboard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1-year limited hardware warranty |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR3 |
| Memory Slots Available | 4 |
| Optical Storage Device | DVD-RW |
| Video Output Interface | HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 4 GHz |
| Connectivity Technology | HDMI, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 1 TB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840 x 2160 pixels |
| Cache Memory Installed Size | 8 |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form