| Management number | 209111159 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $560.00 | Model Number | 209111159 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
StatementOriginal Seal is opened for upgrade ONLY. If the computer has modifications, then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised.PRODUCT IDENTIFICATIONBrand: Dell Model: Dell Tower Desktop with Intel Core Ultra 5 Product Name: Dell Tower Desktop - Intel Core Ultra 5 Processor Operating System: Windows 11 Pro Color: Black PROCESSOR & GRAPHICSCPU: Intel Core Ultra 5 Processor 225 Cores / Threads: 10 Cores (6 Performance-cores + 4 Efficient-cores) Clock Speed: 3.3 GHz (Base) / Up to 4.9 GHz (Max Boost) Cache: 20 MB Intel Smart Cache Graphics: Intel UHD Graphics (Integrated) Architecture: Intel Meteor Lake (with integrated NPU) DISPLAYSize: N/A (Desktop – requires external monitor) Resolution: Supports up to 4x FHD via DisplayPort 1.4a daisy chain or 2x 4K via HDMI 2.1 + DisplayPort MEMORY & STORAGERAM: 32 GB DDR5-5600 MT/s Storage: 2 TB PCIe NVMe SSD CONNECTIVITY & PORTSWireless: Wi-Fi 6 (802.11ax) MT7920, Bluetooth 5.4 Ports (Front): - 2 x USB 2.0 - 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A - 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C - 1 x Headset Combo Jack - Media Card Reader - Power Button Ports (Rear): - 2 x USB 2.0 (Smart Power On) - 2 x USB 3.2 Gen 1 - 1 x HDMI 2.1 - 1 x DisplayPort 1.4a - 1 x RJ45 Gigabit Ethernet - 1 x Power Connector FEATURESKeyboard: Dell Wired Keyboard KB216 (US English) Included Mouse: Dell Wired Optical Mouse MS116 Included Special Feature: Windows 11 Pro with Copilot, compact tower design, energy-efficient performance PHYSICAL SPECIFICATIONSDimensions (W x D x H): 3.74" x 11.54" x 11.95" (95 mm x 293 mm x 303.5 mm) Weight: 7.69 lbs (3.49 kg)
| UPC | 738060741372 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| Model Name | Dell Tower Desktop Computer |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | Dell Tower Ect1250 |
| BuiltIn Media | Dell Tower Desktop |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Speed | 3.3 GHz |
| CPU Model Number | Intel Core Ultra 5 225 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core Ultra 5 |
| Processor Socket | LGA |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Mouse |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.9 GHz |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 2 TB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia, Photo Editing |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form