| Management number | 209117846 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $879.60 | Model Number | 209117846 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell Tower Desktop seamlessly combines elegance with sustainability. Its sleek, modern design, crafted from recycled materials and featuring refined corners, makes it a stylish addition to any home or office. Dell Tower Desktop is registered EPEAT Silver with Climate+ and certified ENERGY STAR.
| Brand | Dell |
|---|---|
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | ECT1250 |
| Model Year | 2025 |
| Style Name | Windows 11 Pro |
| Manufacturer | Dell |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Model Number | 1250 |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 20 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 8 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | Ultra 7 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core Ultra 7 |
| Processor Socket | LGA 1851 |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Security Features | Windows Defender, Windows Hello, Secure Boot |
| Specification Met | True |
| Compatible Devices | Keyboard, Mouse, Monitor, Printer, Speaker, Headphone, External Storage Drive, Game Controller, Projector |
| Hardware Interface | USB |
| Additional Features | Eco-friendly Design |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Wired Keyboard |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Warranty Description | 1 Year provided by HV Supply |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Video Output Interface | HDMI, DisplayPort |
| CPU Model Speed Maximum | 5.3 GHz |
| Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Everyday Use, Multimedia |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 64 GB |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Total Expansion Slots Quantity | 3 |
| Global Trade Identification Number | 20884116151412 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form