| Management number | 209110101 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $499.68 | Model Number | 209110101 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Brand New Plug and Play (Fully Assembled) Custom Built Powerful Desktop Gaming PC, Made In USA. I personally assemble, test, and pack each system myself! 100% New and Tested, Plug and Play, Great Customer Support!
| Brand | Generic |
|---|---|
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | PpcHelix2 RTX4060 |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 4k |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED or LCD |
| Manufacturer | Paul's Perfect PC's |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | PpcHelix RTX4060 |
| Video Output | HDMI + DisplayPort |
| BuiltIn Media | Tower Only |
| Cooling Method | Air |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 16 |
| Processor Speed | 4.6 GHz |
| Total Usb Ports | 9 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | 5700G |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | AMD Ryzen 7 5700G |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Hardware Interface | 802.11 ac/b/g/n, DisplayPort, HDMI |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Additional Features | CLEAN AND FAST BUILD, EVERY PC IS HANDBUILT AT THE TIME OF ORDER, Over Ten THOUSAND PC's built!, One Man Business MADE IN USA, YOU BUY FROM AND TALK TO THE EXACT PERSON WHO BUILT YOUR PC!, SLEEK MINIMALIST LOOK |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Full-sized keyboard with standard layout and features |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1-year limited hardware warranty. |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n |
| Hard Disk Description | NVME Solid State Drive |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 1000 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming, Office, Personal |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Total Expansion Slots Quantity | 4 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form