| Management number | 209045983 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209045983 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Color | Light Gray |
|---|---|
| Style | Classic |
| Theme | Animal |
| Pet Type | Cat |
| Brand Name | Hey-brother |
| Model Name | MPJ070W |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Weight | 14.16 Kilograms |
| Manufacturer | Hey-brother |
| Model Number | MPJ070W |
| Material Type | Engineered Wood, Plush Fabric, Sisal |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Dog Breed Size | Giant, Large, Medium |
| Item Type Name | Cat tree |
| Number of Levels | 5 |
| Included Components | Basket, Bed, Condo, Dangling Ball, Instruction Manual |
| Breed Recommendation | All Breed Sizes, Large Adult Cats, Maine Coon |
| Warranty Description | Half Year Warranty |
| Age Range Description | All Ages Range |
| Manufacturer Part Number | MPJ070W |
| Item Dimensions L x W x H | 19.67"L x 15.75"W x 51.1"H |
| Product Care Instructions | Hand Wash Only |
| Specific Uses For Product | Climbing, Scratching |
| Recommended Uses For Product | Indoor |
| Other Special Features of the Product | Anti-Scratch, Tip Resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form