| Management number | 209071397 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $131.60 | Model Number | 209071397 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
HP Stream 14" HD Laptop
| UPC | 196188773642 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Blue |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Stream |
| Resolution | HD |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 5 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP Stream |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 1x 7-in-1 Docking Station w/ 1TB Storage, 1x 32GB MicroSD Card w/ Adapter, 1x Type-C Data Cable, 1x 3-in-1 Charging Cable, 1x Suede Cleaning Cloth |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 64 GB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | Intel Celeron N4120 |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Celeron N |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, docking stations, and other USB peripherals via USB ports; external displays via HDMI; wireless devices via Wi-Fi and Bluetooth |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 7th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Wireless Compability | 802.11a/g/n/ac |
| Hard Disk Description | Emmc |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 2.4 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 19"L x 13"W x 3"Th |
| Other Special Features of the Product | HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form