| Management number | 209118491 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $76.00 | Model Number | 209118491 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The budget-friendly HP Stream 14-inch laptop has a Celeron quad-core CPU, 4GB RAM, 64GB storage and comes with a 1-year Office 365 subscription for productivity on the go.
| UPC | 196337573512 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Pink |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Stream |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Form Factor | Traditional Clamshell |
| Item Weight | 4.52 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Codename | Gemini Lake Refresh |
| CPU L2 Cache | 4 MB |
| Chipset Type | Intel Gemini Lake Refresh |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Model Number | Intel Celeron N4020 |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | computer, charger |
| Screen Finish | Glossy |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 64 GB |
| Audio Recording | No |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Celeron N4020 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Intel Mobile CPU |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, audio devices, printers, and wireless accessories |
| Display Technology | LED |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| CPU Model Generation | Gemini Lake Refresh |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 600 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Microphone |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | Emmc |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 2.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 35 Watt Hours |
| Automatic Backup Software Included | Office 365 |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 2 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Wifi, Webcam |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form