| Management number | 209111467 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209111467 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
1
| UPC | 193905497119 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | black |
| RAM Type | DDR SDRAM |
| Model Name | 690-0073w |
| Model Year | 2016 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | Gaming |
| Item Weight | 11.4 Pounds |
| Screen Size | 2.5 Inches |
| Aspect Ratio | 1.50:1 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | 690-0073w |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Mouse, Keyboard |
| Item Dimensions | 10.9 x 6.7 x 13.3 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 2.9 GHz |
| Total Usb Ports | 9 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | 9400f |
| Operating System | Windows 10 |
| Processor Series | Core i5-9400F |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Card Ram | 6 |
| Graphics Ram Type | GDDR5 |
| Native Resolution | 2560 x 1440 |
| Specification Met | Partially Met |
| Compatible Devices | Keyboard, Mouse, Monitor, Printer, Speaker, Headphone, External Storage Drive, VR Headset |
| Hardware Interface | USB, USB Type C, DisplayPort, HDMI, USB 2.0 |
| Memory Clock Speed | 2666 MHz |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce GTX 1660Ti |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | Bluetooth, 802.11abg |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 4.1 GHz |
| Connectivity Technology | USB, HDMI |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x16 |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form