| Management number | 209072746 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $219.96 | Model Number | 209072746 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
SpecificationsProcessor: Intel Quad Core i7-9700RAM: 32GB DDR4 RAMStorage: 1TB SSDOperating System: Windows 11 Pro 64 BitPorts1 Headphone/Microphone 8 USB 3.0 Port1 Audio Line In1 Audio Line Out2 DisplayPort1 RJ-45IncludesUSB WIFI & USB BluetoothKeyboard & MouseHP Z2 G4 Mini Tower Workstation Desktop Computer
| UPC | 761408679167 |
|---|---|
| Brand | HP |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Z2 G4 MT |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | Z2 G4 MT |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | Mouse |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Total Usb Ports | 8 |
| CPU Model Number | i7-9700 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Graphics Card Ram | 32 GB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Hard Disk Interface | USB 2.0/3.0 |
| Graphics Coprocessor | Integrated |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 90 days |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 1 TB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Education, Gaming |
| Display Resolution Maximum | 4096x2160 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form