| Management number | 209082737 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $13.60 | Model Number | 209082737 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Product Description With a dynamic element that delivers premium sound at all volume levels, the KOSS SB40 Full-Size Communication Headsets are ideal for gamers who crave deep, sound bass. Equipped with a noise-cancelling microphone that eliminates excessive background noise for greater ease of use, it’s the one headset every gamer should have in their arsenal. Large, closed, leatherette earcups surround the ear for maximum isolation and increased comfort, and also offer high noise sensitivity and reduced sound distortion. The SB40’s sound is so efficient, you’ll hear your opponents before they even know you're there. Designed to withstand the rigors of daily wear, this KOSS gaming headset fits like new even after years of kicking butt and saving the world. Like the SB45, the SB40 will bring your games to life. Amazon.com Enjoy quality sound and hands-free talking at your computer with the SB40 computer headset from Koss. The closed-ear headphone, or stereophone, as Koss calls it, blocks sounds from within the earcups and without, maximizing privacy and intelligibility. The boom microphone offers a pickup pattern that rejects off-axis sound, so the parties on the receiving end of your calls will hear your voice and little else from your mic. Smooth leatherette cushions and the headband's adjustable, cloth sling and provide comfort during extended use, while the headset's straight, 9-foot cord grants ease of movement at a good-sized radius from your work station.What's in the Box Headphones, data sheet.
| UPC | 212991431316 070010036542 001910136537 858399649009 971475509612 962327353088 021299143131 763615975063 115971236126 |
|---|---|
| Color | Black |
| Impedance | 120 Ohms |
| Brand Name | Koss |
| Model Name | 194738.101 |
| Style Name | On Ear |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Weight | 0.66 Grams |
| Sensitivity | 96 dB |
| Control Type | Volume Control |
| Manufacturer | KOSS CORPORATION |
| Model Number | 194738.101 |
| BuiltIn Media | User Manual |
| Noise Control | Sound Isolation |
| Cable Features | Noise cancelling microphone Full range of sound brings games to life Microphone eliminates excessive background noise for greater ease of use with PC voice applications, such as speech recognition Soft leatherette ear cushions envelop ears for long-lasting comfort and maximum isolation without excess pressure Adjustable headband fits most head sizes Independent 3.5mm plugs for easy headphone and microphone connection Covered under the Koss Stereophones Limited Lifetime Warranty |
| Control Method | Remote |
| Earpiece Shape | Over-Ear |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Is Autographed | No |
| Controller Type | Wired |
| Frequency Range | 20 Hz - 20 kHz |
| Number of Items | 1 |
| Antenna Location | Gaming |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Compatible Devices | Nokta Gold Hunter 2000, Nokta Impact, Nokta Invenio, Nokta Invenio Pro, Nokta Deephunter 3D, Nokta Jeohunter 3D |
| Enclosure Material | Plastic |
| Frequency Response | 20000 Hz |
| Additional Features | Lightweight |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Warranty Description | lifetime |
| Age Range Description | Adult |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Connectivity Technology | Wired |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Headphone Folding Features | On Ear |
| Global Trade Identification Number | 00021299143131 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form