| Management number | 209092545 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $519.60 | Model Number | 209092545 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 Powered by Intel Core Ultra 5 235 vPro, this 1L mini workstation is built for business, AI, and hybrid work.Performance 14 cores (6P+8E), 16 threads Up to 5.0GHz Max Turbo Built-in AI Boost NPUMemory & Storage Up to 64GB DDR5-5600 Up to 2TB PCIe Gen5 NVMe SSDGraphics & Display Integrated Intel Graphics Supports 4K via HDMI 2.1 & DP 1.4Operating System Windows 11 Pro with enterprise toolsFront Ports 1x USB-C 3.2 Gen2x2 (20Gbps) 2x USB-A 3.2 Gen2 1x Headphone/Mic ComboRear Ports 3x USB-A 3.2 Gen2 1x USB-A 3.2 Gen1 1x DisplayPort 1.4 1x HDMI 2.1 1x RJ-45 LANExpansion Options Optional Thunderbolt 4, VGA, Serial, Dual LAN, 2nd HDMI or DPWireless Wi-Fi 7 (802.11be) Bluetooth 5.4Included Accessories Power & Size 230W External Adapter 1.44" x 7.05" x 7.20", 2.91 lbs Color: Raven BlackDurability & Security MIL-STD-810H Certified vPro Platform with remote managementEco-Friendly Recycled materials ENERGY STAR 8.0 & EPEAT Gold FSC-certified packagingIdeal for professionals, remote work, and edge deployments.
| UPC | 196801245983 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | P3 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | Minimalist |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | Lenovo Group, Ltd. |
| Memory Speed | 5200 MT/s |
| Model Number | 30K6 |
| Speaker Type | External Speakers Required |
| Video Output | DisplayPort, HDMI |
| BuiltIn Media | Lenovo ThinkCentre Desktop |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 7.2 x 7.05 x 1.44 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type B - 3 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 12 |
| Processor Speed | 4.5 GHz |
| Total Usb Ports | 8 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 1 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | BGA 413 |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Security Features | Windows 11 Pro security features, vPro Platform with remote management |
| Specification Met | True |
| Compatible Devices | External Storage Drive, Headphone, Keyboard, Monitor, Mouse, Printer, Speaker |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet, HDMI, USB |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Additional Features | AI Capabilities |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel Arc Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Optical Storage Device | DVD |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| Connectivity Technology | Ethernet |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 1 TB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 32 GB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form