| Management number | 209092610 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $320.00 | Model Number | 209092610 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Make a powerful statement and fuel your ideas with new Surface Laptop 3. Sleek and light, with improved speed, performance and typing comfort, it travels with ease and makes every day more productive. Now in a choice of two sizes, two elegant keyboard finishes, and new colors to match your style.
| UPC | 889842486858 |
|---|---|
| Brand | Microsoft |
| Color | Matte Black |
| Voltage | 37.4 Volts |
| RAM Type | Unknown |
| Model Name | Surface Laptop |
| Model Year | 2019 |
| Resolution | 2256x1504 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 2.8 Pounds |
| Screen Size | 13.5 Inches |
| Battery Life | 11.5 Hours |
| CPU Codename | Ice Lake |
| Chipset Type | Intel compatible chipset |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Microsoft |
| Model Number | VEF-00022 |
| Power Device | Rechargeable Battery |
| Video Output | USB-C with DisplayPort Alt Mode |
| BuiltIn Media | Surface Laptop 3 Power Supply Quick Start Guide Safety and warranty documents |
| Screen Finish | Matte |
| Series Number | 3 |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1.3 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| CPU Model Number | Core i7 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Processor Series | Intel Core i7 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Touchpad Feature | True |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 2256 x 1504 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, docking stations, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories with USB, Bluetooth, or Wi-Fi connectivity |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Solid State Drive, USB, USB Type C |
| LAN Port Bandwidth | 1000 Mbps |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Built-in speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 10th generation |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Plus |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Ergonomic |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 year manufacturer |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR4 |
| Microphone Form Factor | built-in |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| Connectivity Technology | Bluetooth Wireless 5.0 technology Surface Laptop 3 13.5” Wi-Fi 6: 802.11ax compatible |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | 2256x1504 |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Battery Average Life Standby | 11.5 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 49.4 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.1"L x 8.8"W x 0.57"Th |
| Automatic Backup Software Included | Microsoft Office 365 30-day trial |
| Global Trade Identification Number | 00889842486858 |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form