| Management number | 209113589 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $239.60 | Model Number | 209113589 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 764256298696 |
|---|---|
| Brand | msecore |
| Color | i7-1165G7 |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | MU8 |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Item Weight | 3 Kilograms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | External 4K UHD |
| Manufacturer | MSECORE |
| Model Number | MU8 |
| Speaker Type | Monitor |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Mini computer, power adapter, power cord, WiFi antennas, VESA mount |
| Item Dimensions | 8.86 x 6.22 x 1.97 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 4.7 GHz |
| Total Usb Ports | 8 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i7-1165G7 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Socket | FCBGA1449 |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Security Features | Windows 11 Pro security features |
| Specification Met | True |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Additional Features | Fanless |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Standard QWERTY keyboard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 2 years warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Optical Storage Device | None |
| Video Output Interface | HDMI, DisplayPort |
| CPU Model Speed Maximum | 4.7 GHz |
| Connectivity Technology | HDMI, LAN, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 2 |
| Specific Uses For Product | Business, Education, Everyday Use |
| Display Resolution Maximum | 3840 x 2160 pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 12 MB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
| Total Expansion Slots Quantity | 2 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form