| Management number | 209189779 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $296.60 | Model Number | 209189779 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 050332169821 |
|---|---|
| Zoom | Optical |
| Brand | OM SYSTEM |
| Color | Silver |
| Autofocus | Yes |
| Bit Depth | 24 Bit |
| Crop Mode | 16:9 |
| HDMI Type | Type C Mini HDMI |
| Lens Type | fixed |
| Focus Mode | Continuous-Servo AF (AF-C) |
| Focus Type | automatic with manual |
| Generation | 1 |
| Model Name | PEN E-P1 |
| Movie Mode | Yes |
| Viewfinder | Optical |
| Camera Lens | The camera comes with a wide-angle 17mm lens with an f/2.8 aperture, suggesting good low light performance. |
| File Format | JPEG |
| Flash Modes | Slow Sync |
| Form Factor | Mirrorless |
| Item Weight | 0.78 Pounds |
| Screen Size | 3 Inches |
| Sensor Type | CMOS |
| Skill Level | Professional |
| Write Speed | 3 fps or higher |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Camera Flash | no flash |
| DigitalStill | Yes |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Olympus |
| Model Number | Silver w/ 17mm Lens |
| Model Series | PEN |
| Night vision | No |
| Optical Zoom | 3 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Olympus E-P1 Pen Digital Camera Body - M.ZUIKO |
| Series Number | 2 |
| Aperture modes | F2.8 |
| Focus Features | Contrast Detection |
| Shooting Modes | Automatic, Landscape, Portrait, Scene |
| Remote Included | No |
| Special Feature | In-Camera Art Filters, Multiple Exposures, Multi-Aspect Shooting, Stereo Audio, Retro-Chic Design |
| Autofocus Points | 11 |
| Exposure Control | Multiple |
| Flash Sync Speed | 1/180_sec |
| Has Color Screen | Yes |
| Maximum Aperture | 2.8 f |
| Metering Methods | Multi, Center-weighted, Spot |
| Video Resolution | 720p |
| Flash Memory Type | SD/SDHC card |
| Photo Sensor Size | Four Thirds (17.3 x 13 mm) |
| Compatible Devices | Computers, smartphones, tablets, external storage devices, HDTVs |
| Hardware Interface | HDMI, SDHC, USB |
| Image Capture Type | Stills & Video |
| JPEG Quality Level | Fine |
| Maximum Image Size | 12.3 MP |
| Real Angle Of View | 65.2 Degrees |
| Total USB 20 Ports | 1 |
| Continuous Shooting | 3 |
| Image stabilization | Sensor-shift |
| Wireless Technology | Yes |
| Compatible Mountings | Micro Four Thirds |
| Display Fixture Type | Fixed |
| Expanded ISO Minimum | 100 |
| Maximum Focal Length | 84 Millimeters |
| Minimum Focal Length | 17 Millimeters |
| Video Capture Format | MJPEG |
| Auto Focus Technology | Continuous, Contrast Detection, Face Detection, Live View, Multi-area, Selective single-point, Single |
| Maximum Shutter Speed | 1/4000 Seconds |
| Minimum Shutter Speed | 60 seconds |
| Total Video Out Ports | 2 |
| Are Batteries Included | No |
| Total Still Resolution | 12.3 MP |
| White Balance Settings | Auto |
| Connectivity Technology | HDMI, USB |
| Photo Sensor Resolution | 12 MP |
| Focal Length Description | 17 millimeters |
| Manufacturer Part Number | Silver w/ 17mm Lens |
| Specific Uses For Product | Everyday Use, Videography, Travel, Fashion Photography |
| Display Maximum Resolution | 27 x 25,556 |
| Display Resolution Maximum | 230,000 |
| Effective Still Resolution | 12.3 MP |
| Number of Diaphragm Blades | 7 |
| Compatible Flash Memory Type | SD, SDHC |
| Global Trade Identification Number | 00050332169821 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form