| Management number | 209096855 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209096855 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Raspberry pi 4 description Raspberry pi 4 model b is the latest version in the popular raspberry pi range of computers.It offers ground-breaking increases in processor speed multimedia performance memory and connectivity compared to the prior generation raspberry pi 3 model b+,while retaining backwards compatibility and similar power consumption Specification: Broadcom BCM2711, Quad core Cortex-A72 (ARM v8) 64-bit SoC 1.5GHz 1GB, 2GB or 4GB LPDDR4-2400 SDRAM (depending on model) 2.4 GHz and 5.0 GHz IEEE 802.11ac wireless, Bluetooth 5.0, BLE Gigabit Ethernet 2 USB 3.0 ports; 2 USB 2.0 ports. Raspberry Pi standard 40 pin GPIO header (fully backwards compatible with previous boards) 2 × micro-HDMI ports (up to 4kp60 supported) 2-lane MIPI DSI display port 2-lane MIPI CSI camera port 4-pole stereo audio and composite video port H.265 (4kp60 decode), H264 (1080p60 decode, 1080p30 encode) OpenGL ES 3.0 graphics Micro-SD card slot for loading operating system and data storage 5V DC via USB-C connector (minimum 3A*) 5V DC via GPIO header (minimum 3A*) Power over Ethernet (PoE) enabled (requires separate PoE HAT) Operating temperature: 0 – 50 degrees C ambient Raspbian is the recommended operating system for normal use on a Raspberry Pi.
| UPC | 765756931168 |
|---|---|
| Brand | Raspberry Pi |
| Model Name | Raspberry Pi 4 Model B |
| Item Weight | 50 Grams |
| Manufacturer | Raspberry Pi |
| Model Number | Raspberry-PI-4-1GB |
| BuiltIn Media | Samsung 32GB SD Card |
| Mfr Part Number | Raspberry-PI-4-1GB |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1.5 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Operating System | Chrome OS |
| Compatible Devices | Monitors, Keyboards, Smartphones, Computers, Microcontrollers |
| RAM Memory Installed | 1 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| RAM Memory Technology | LPDDR4 |
| Connectivity Technology | Ethernet, Wi-Fi |
| Memory Storage Capacity | 4 GB |
| Item Dimensions L x W x H | 3.74"L x 2.76"W x 1.18"H |
| Global Trade Identification Number | 00765756931168 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form