| Management number | 209076074 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $32.40 | Model Number | 209076074 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Seagate enterprise performance 15K ST600MP0136 600GB 15000Rpm SAS 12.0 Gb/s 256MB enterprise hard drive. Mfr Part Number: ST600MP0136. Capacity: 600 GB. Rotational speed: 15000 RPM. Cache: 256 MB. Interface: SAS 12GB/s. Sustained transfer rate (outer to inner diameter): 315 to 215 MB/s. Max instantaneous transfer rate (SAS dual Port): 2400 MB/s. Average latency: 2 ms. Typical operating (+5V/ +12V): 7.2 a. Average idle power: 5.8 W. Average operating power: 7.2 W. Mtbf: N/A. Dimensions (WxDxH): 2.750 x 3.955 x 0.591 inch/ 69.85 x 100.45 x 15.00 mm. Weight: 0.507 lbs/ 0.230 kg This drive is compatible with laptops that accept 2.5" x 15mm SFF SAS drives.
| UPC | 763649096741 763649109427 |
|---|---|
| Brand | Seagate |
| Color | Silver |
| Form Factor | 2.5-inch |
| Item Weight | 0.51 Pounds |
| Manufacturer | SEAGATE |
| Model Number | ST600MP0136 |
| BuiltIn Media | Seagate hard drive |
| HardDrive Size | 600 |
| Item Type Name | Enterprise Performance 15K HDD Hard Drive - Internal |
| Installation Type | Internal Hard Drive |
| Compatible Devices | This drive is compatible with laptops that accept 2.5" x 15mm SFF SAS drives. |
| Data Transfer Rate | 2400 Megabits Per Second |
| Additional Features | Portable |
| Hard Disk Interface | Serial Attached SCSI |
| Warranty Description | 5 Years |
| Hard Disk Description | Mechanical Hard Disk |
| Hard Disk Form Factor | 2.5 Inches |
| Hardware Connectivity | SAS |
| Connectivity Technology | SATA |
| Digital Storage Capacity | 600 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Hard Disk Rotational Speed | 15000 RPM |
| Cache Memory Installed Size | 256 |
| Global Trade Identification Number | 00763649096741, 00763649109427, 05054444066721, 05415247126737 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form