| Management number | 209101134 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $83.96 | Model Number | 209101134 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Brand | seeed studio |
|---|---|
| CPU Model | Cortex A7 |
| Model Name | Raspberry Pi 5 Starter Kit (8GB) |
| Manufacturer | seeed studio |
| BuiltIn Media | / |
| Processor Brand | ARM |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Operating System | Raspberry Pi OS |
| Compatible Devices | Keyboards, Mice, Displays, Cameras, USB Peripherals |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 2 Year |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| RAM Memory Technology | LPDDR4X |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form