| Management number | 209189021 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209189021 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Interchangeable Lens Digital Camera with APS-C, Auto Focus & 4K Video - ILCE 6300M/S Body with 3” LCD Screen & 18-135mm Zoom Lens - E Mount Compatible - Silver
| UPC | 027242911741 |
|---|---|
| Zoom | Optical Zoom |
| Brand | Sony |
| Color | Silver |
| Autofocus | Yes |
| Bit Depth | 14 Bit |
| Lens Type | Fisheye |
| Focus Mode | Continuous-Servo AF (AF-C) |
| Focus Type | Auto Focus |
| Model Name | Sony Alpha A6300 |
| Movie Mode | Yes |
| Viewfinder | Electronic |
| Camera Lens | 16-50mm f/3.5-5.6 OSS zoom lens |
| File Format | RAW |
| Flash Modes | Auto, On, Off, Slow Synch, Rear Curtain Synch |
| Form Factor | Mirrorless |
| Item Weight | 2.66 Pounds |
| Screen Size | 3 Inches |
| Sensor Type | CMOS |
| Skill Level | Professional |
| Write Speed | 11 fps |
| Aspect Ratio | Unknown |
| Camera Flash | no flash |
| DigitalStill | Yes |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Sony |
| Model Number | ILCE6300M/S |
| Model Series | Alpha |
| Night vision | No |
| Optical Zoom | 7 x |
| BuiltIn Media | AC Adaptor (AC-UUD12), Accessory shoe cap, Body cap, Camera, Eyepiece cup, Lens cap, Lens hood, Lens rear cap, Micro USB cable, Rechargeable Battery NP-FW50, SEL18135, Shoulder strap |
| Aperture modes | 3.5 f_stop - 5.6 |
| Battery Weight | 42 Grams |
| Focus Features | Phase Detection Autofocus |
| Shooting Modes | Automatic |
| Remote Included | No |
| Special Feature | Lightweight |
| Total USB Ports | 1 |
| Autofocus Points | 425 |
| Exposure Control | Program (P), Aperture Priority (Av or A), Shutter Priority (Tv or S), Manual (M) |
| Has Color Screen | Yes |
| Maximum Aperture | 3.5 f |
| Video Resolution | 4K UHD 2160p |
| Flash Memory Type | SDXC;Micro SD;Memory Stick |
| Photo Filter Size | 49 Millimeters |
| Photo Sensor Size | APS-C |
| Compatible Devices | Sony E-mount lenses |
| Hardware Interface | AV Port |
| Image Capture Type | Stills & Video |
| JPEG Quality Level | Normal |
| Maximum Image Size | 24.2 MP |
| Total USB 20 Ports | 1 |
| Total USB 30 Ports | 1 |
| Continuous Shooting | 11 FPS |
| Delay between shots | 0.05 Seconds |
| Image stabilization | Digital |
| Wireless Technology | NFC, Wi-Fi |
| Compatible Mountings | Sony E |
| Display Fixture Type | Tilting |
| Expanded ISO Maximum | 51200 |
| Maximum Focal Length | 135 Millimeters |
| Minimum Focal Length | 18 Millimeters |
| Video Capture Format | 4k |
| Warranty Description | manufacture |
| Age Range Description | Adult |
| Auto Focus Technology | Auto Focus |
| Minimum Shutter Speed | 0.05 seconds |
| Total Video Out Ports | 1 |
| Are Batteries Included | Yes |
| Supported Image Format | JPEG, RAW |
| Total Still Resolution | 24.2 MP |
| White Balance Settings | Auto |
| Connectivity Technology | NFC, Wi-Fi |
| Photo Sensor Resolution | 24.2 MP |
| Digital Scene Transition | zoom |
| Flash Memory Speed Class | UHS-I |
| Focal Length Description | 18-135mm |
| Manufacturer Part Number | ILCE6300M/S |
| Specific Uses For Product | Photography, Videography |
| Display Maximum Resolution | 24200000 pixels |
| Display Resolution Maximum | 24.2 MP |
| Effective Still Resolution | 24.2 MP |
| Compatible Flash Memory Type | Memory Stick, SDXC, microSD |
| Global Trade Identification Number | 00027242911741 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form